Warsztaty wypiekania pierników w Toruniu

12 kwietnia 2018 r. uczniowie klas piątych i szóstych pojechali na wycieczkę do Torunia. Opiekunami byli nauczyciele: Pani Mariola Bogdanowicz, Pani Mirosława Janaszek – Czajka, Pani Agnieszka Morka i Pani Jolanta Borecka.

Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie seansu astronomicznego pt. „Wirująca Ziemia” w Planetarium im. Wł. Dziewulskiego. Nad głowami uczniów pojawiło się tysiące gwiazd. Uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat ruchu wirowego i obiegowego Ziemi oraz zjawiska dnia i nocy. Dowiedzieli się jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd się biorą fazy Księżyca.

Po posiłku w Mc Donaldzie i zakupieniu pamiątek, uczestnicy wycieczki wraz
z przewodnikiem udali się na spacer po Starym Mieście. Poznali historię Torunia i legendy związane z miastem. Zobaczyli najważniejsze zabytki Torunia m.in. Ratusz, Dwór Artusa, Dom Mikołaja Kopernika, Kamienicę pod Gwiazdą, Krzywą Wieżę. Pod  pomnikiem Mikołaja Kopernika zrobili pamiątkowe zdjęcie. Duże zaciekawienie wywołała fontanna Flisaka z żabkami, kot Blacharz na dachu kamienicy i osiołek, czyli średniowieczny pręgierz.

Ostatnią atrakcją wycieczki było zwiedzanie Żywego Muzeum Piernika. Najpierw uczniowie zwiedzili pierwsze piętro muzeum, gdzie przenieśli się do epoki średniowiecza. Pod okiem Mistrza i uczonej Wiedźmy Korzennej poznali  rytuały związane z wypiekiem piernika. Poznali tradycję wypieku toruńskiego piernika, przygotowali ciasto, a później, przy użyciu drewnianych form, wypiekli toruńskie specjały. Drugie piętro muzeum przedstawiało manufakturę z przełomu XIX/XX wieku. Uczniowie zobaczyli oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika i zabytkowy piec. Każdy chętny mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę.

Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń. Poznali tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem.

Opracowała M. Bogdanowicz